Merhaba, ben Sanat!

Sanat, sanat, sanat. Her şey olmasın sanat olsun diyenlerdenim sanırım. Özellikle yaratıcı fikirlere deliren birisiyim. Türk toplumuna sanat dediğinizde genellikle “O işte para yok, keyfi iş mi yapılır. Çoluk çocuk ne olacak!” gibi saçma sapan düşünceler ile boğulmanız çok muhtemel. Ama artık her şey dijitalleşiyor ve sanat aslında baktığınızda her sektörde kendini gösteren bir iş haline geliyor. Kapitalist sistemin bir numaralı stratejisi sanatın güzelliklerini kullanarak muhtemel müşterinin gözünü boyamak diyebiliriz. Bazı firmalar bu sanatı icra eden kişileri ön planda tutmayı gerçekten seviyor. Çünkü işin içinde sanat var sanat. Örnek isterseniz Apple ürünlerinde ürün tasarımını yapan abimizin adını tüm tanıtım videolarında görebilirsiniz.

 

Her neyse konumuza dönecek olursak. İnsanlar anlamadıkları şeylere yorum yapmayı severler ama siz onlardan biri olmayın. İçinizde varsa bir şeyler üretmekten, karalamaktan sakın olaki vazgeçmeyin. Ne var yani sokakta grafiti ile güzel işler yapıyorsanız. Para kazandırmıyor belki ama ülkemizde yaşayan insanların paradan ziyade mutluluğa ihtiyacı var. Mutluluk yoksa, verim yok, verim yoksa, para yok, para yoksa, ekonomi yok falan fişman. Yıllardır bu ülkenin çektiği temel sorun bu değil mi zaten? Eğitim sistemimiz kötü, çalışanlar mutlu değil. Benim sanat delisi olma sebeplerimden biride bu sanırım.

Bağımsız. Temel eğitimin olsun. Kültürel anlamda kendini geliştir. Yeteneğinde varsa kimse tutamaz seni.

18 Yaşımda ING Bank bünyesinde UI Designer olarak işe başladığımda fark ettim aslında bu söylediklerimi. İnsanlar yıllarca üniversite okuyor 4-5 yıl sonunda mezun oluyorlar ve çok düşük fiyatlara kendilerini bir şirkete girebilmek için yırtıyorlar diyebilirim. Ama herkesin yaptığından farklı ilerledim. Sevmediğim işi yapmayacağım. İlgimi çeken ve gerçekten sürekli kendini güncelleyen hatta yaptığınız işin uluslararası değerinin olması beni motive ediyor. Henüz sanatçı değilim belki ama Napolyon felsefesinden yola çıkarak sanat, sanat, sanat diye gezmekten çekinmeyeceğim. Peki siz benim gibi kendinizi keşfettiniz mi? Asıl sorulması gereken soru bu!?!?


TAGS

Share