Telefonlarda Kamera Deneyimi

Bağımlısı olduğumuz telefonlarda en büyük zevklerimizden biri fotoğraf çekmek desek yalan olmaz. Peki sizce kamera uygulamaları ne kadar iyi bir deneyim sunuyor? Bu konuyla ilgili uzun bir araştırma ve çeşitli telefonlar ile deneyim elde ettikten sonra yeni tanıtılan iPhone X kamerası ile alakalı bir kullanıcı arayüzü çizdim.

Bilirsiniz ki her fotoğrafın bir hikayesi vardır ve çoğu detay ayrıntılarda yer alır. Ancak telefonların özelliklerinin gelişmesi ile birlikte kamera uygulamalarının arayüzü hayli kalabalık hale geldi. Flaşı aç kapat, filtre değiştir, çekim modunu ayarla, portre modunda yer alan seçeneklerden birini seç vs. vs… Bu liste geliştirici firmadan firmaya uzarrrr gider. Burda temel olarak alabileceğimiz 2 nokta var. Kullanım kolaylığı ve hızlı aksiyon alabilme. Çünkü çoğu kullanıcı şip şak fotoğraf olayını seviyor. Peki bizim gibi fotoğraf tutkunları için bu kadar kalabalık arayüze gerçekten gerek var mı? Özellikleri daha uygun bir şekilde kullanıcıya sunamaz mıyız? Bildiğiniz üzere iPhone X’te home butonu kalktı ve yukarıdan aşağı kaydırma fonksiyonu ile uygulamadan çıkış yapma özelliği eklendi. Peki fotoğraf modundayken üst çıkıntıdan bir panel yoluyla tüm gelişmiş fonksiyonları oraya taşısak daha verilimli hale getiremez miyiz? Geriye sadece fotoğraf çekme işlevini gören yuvarlak buton ile fotoğraf modlarını bırakırsak alan tasarruf sağlayarak fotoğrafı çekecek olan kullanıcının odaklanma işlemini kolaylaştıramaz mıyız? UX anlamında fedakarlık yapıyor gibi görünsekte bu anlamda kullanıcıya asıl fotoğraf deneyimini sağlayacağımız kanısındayım.

Çalışmalarım arasına eklediğim “iPhone X Camera” konseptini umarım beğenmişsinizdir. Bu çalışmadaki temel amaç tamamen bunun üzerine kurulu. Umarım UI dışında kullanıcı deneyimini temel alarak daha sade ve kullanışlı olduğunu düşündüğüm bu projede hem fikir olabilmişizdir 🙂

Dribbble’da görüntülemek için tıklayın.

İyi günler dilerim…


TAGS

Share